Czy implanty są na zawsze?
O tym, czy implant to rozwiązanie trwałe decydujemy w dużej mierze sami.
Jak dbać o implanty zębowe?
O implanty musimy dbać tak samo jak o naturalne zęby, stosując te same zasady higieny i preparaty. Chronimy tym samym tkankę miękką i kostną przed działaniem bakterii.
Niezwykle istotne są także regularne przeglądy, które wyznacza lekarz stomatolog. Służą one m.in. ocenie postępów leczenia, pozwalają także wychwycić w porę niepokojące zmiany. Pierwsza wizyta kontrolna następuje już 3 dni po zabiegu. Na kolejnych wizytach będziemy mieć regularnie wykonywane m.in. zdjęcie RTG.
Postępowanie po zabiegu implantacji.
PAMIĘTAJ!
W pierwszych godzinach nie wolno nic jeść i pić. Dopiero po ok. 3 godzinach można napić się zimnej wody oraz zjeść coś zimnego (najlepiej w konsystencji papki). Po ciepłe jedzenie, wymagające gryzienia możemy sięgnąć dopiero po 24 godzinach. Pierwsza doba jest niezwykle ważna, dlatego w tym czasie nie zaleca się mycia jamy ustnej szczoteczką, ani używania płynów. Czasowej zmianie musi ulec także dieta. Powinniśmy z niej wyeliminować wszelkie potrawy, które mogą poranić dziąsła (np. chipsy, smażone potrawy), a także nabiał i dania mączne. Zaleca się także unikania wszelkiego wysiłku, w tym gwałtownego schylania się i podnoszenia.
UWAGA!
Trwałość leczenia zależy w dużej mierze od jakości kości. Im później decydujemy się na leczenie, tym większe ryzyko, że z jakiś powodów leczenie może się nie udać.
O tym, czy zabieg zakończy się sukcesem decyduje także jakość systemu implantologicznego, który będzie użyty do rekonstrukcji uzębienia. W przypadku amerykańskich implantów z grupy premium trwałość leczenia jest niezwykle wysoka ze względu na specjalną powłokę osseointegracyjną, którą pokryty jest każdy z implantów. Pozwala ona na szybsze gojenie się miejsca wszczepienia oraz – co najważniejsze - na bardziej dokładne zrastanie się implantu z kością.
Dziś aż 99% zabiegów wszczepienia implantów kończy się powodzeniem.
Opublikowano: Marzec 2018